ניתוח מיוטומיה לאכלזיה

מה הוא ניתוח מיוטומיה על רקע אכלזיה?

אכלזיה היא פגיעה עצבית של הושט הגורמת למצב שבו המזון לא יכול לעבור מהוושט אל הקיבה. וושט הוא צינור המחבר בין הפה לקיבה. בקצה התחתון של הושט, באזור הנקרא מעבר ושט קיבה יש שריר. כאשר השריר רפוי המזון עובר מהוושט לקיבה בקלות. אך כאשר השריר מכווץ, המזון אינו יכול לעבור לקיבה.

 אצל אנשים שסובלים מאכלזיה השריר הזה מכווץ באופן קבוע ,ולכן אין הרפיה של הסוגר התחתון של הוושט וכך מזון לא יכול לעבור מהוושט לקיבה.  כמו כן, הושט לא פועל באופן תקין ובשלב מתקדם יותר הוושט מפסיק לתפקד.  האנשים שסובלים מאכלזיה מתמודדים עם קושי בבליעת מוצקים ונוזלים. בנוסף אכלזיה עלולה לגרום לכאבים בחזה, הקאות, צרבת, ירידה לא מכוונת במשקל .

רעיון של הניתוח מיוטומיה הוא בפתיחת מעבר בין וושט לקיבה – חותכים שריר של סוגר התחתון של הוושט ולבצע שסתום בין קיבה לוושט כדי למנוע החזר של תוכן קיבה לוושט.

מתי מבצעים ניתוח לאכלזיה – מיוטומיה?

מחלת אכלזיה מתפתחת עם הזמן וברוב המקרים לוקח שנים עד שמתחילים להרגיש את תסמוניה. בעקבות נדירות יחסית של אכלזיה האבחנה שלה מתעכבת.

בירור מתחילים אצל רופא גסטרו על סמך בדיקות – שיקוף בליעה, מנומטריה, גסטרוסקופיה.

אכלזיה הינה מחלה של אנשים צעירים ותוצאות טובות ומידיות ניתן להשיג בניתוח. לכן לחולים צעירים מומלץ ניתוח אחרי שהאבחנה גלתה אכלזיה.

כמובן, מי שלא מתאים לניתוח בגלל מחלות רקע או מסבר ניתוח יש אופציות לפתוח מעבר בין וושט וקיבה בדרכים הלא ניתוחיות שהם:

  • הרחבה עם בלון
  • חיתוך שריר של הסוגר התחתון בשיטה אנדוסקופית (POEM)

חשוב לציין כי ניתוח מיוטומיה משפר את האיכות החיים –בליעת נוזלים ומוצקים,  אך לא מטפל במחלת אכלזיה עצמה.

ניתוח מיוטומיה ע"ש הלר – ד"ר ברד

ד”ר סלבה ברד מצבע ניתוח מיוטומיה על רקע אכלזיה בשיטה לפרוסקופית (פולשנית זעירה). אחרי ניתוק של השריר (מיוטומיה) מוסיפים פונדופליקציה –שסתום בין קיבה וושט. מהלך בתר ניתוחי כמעט ללא כאבים, ניוד מוקדם , חזרה לכלכלה נוזלית למחרת אחרי הניתוח. סיכוי להצלחה של הניתוח נמדד כ-95% .

לקביעת פגישה עם כירורג  ד”ר ברד נא למלא תופס קשר או להתקשר למס’ 03-6577666

מה להביא לפגישה ראשונה?

  • גסטרוסקופיה, צילום רנטגן –בליעה, מנומטריה

Dr.-Bard-logo-long

ד”ר סלבה ברד – כירורג מומחה פרטי לטיפול במחלות דרכי העיכול מבצע ניתוחים בבי”ח אסותא, הרצליה מדיקל סנטר וקליניקה פרטית קולופרו סרג’יקל גרופ.

לפרטים נוספים וקביעת תור אנא השאר את הפרטים הבאים:

Dr.-Bard-logo-long

ד”ר סלבה ברד – כירורג מומחה פרטי לטיפול במחלות דרכי העיכול מבצע ניתוחים בבי”ח אסותא, הרצליה מדיקל סנטר וקליניקה פרטית קולופרו סרג’יקל גרופ.

לפרטים נוספים וקביעת תור אנא השאר את הפרטים הבאים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
גלילה לראש העמוד