בקע סרעפתי

סרעפת – מחיצה שרירית בין בית החזה וחלל הבטן. תפקידה -להשתתף בתהליך נשימה.

אם יש בה חור או פתח הטבעי שלה שדרכו עובר ושט נחלש ומתרחב אז מופיע בקע סרעפתי . בעקבות ההבדל הלחצים בין שני חללים- חזה ובטן ,איברים של חלל הבטן נכנסים לפגמים בסרעפת.

בקע סרעפתי יכול להיות מסוכן בגלל חדירת קיבה, מעיים או איבר אחר של חלל הבטן לחלל החזה שעלול לגרום להפרעה בתפקוד ראות או לב. מצד שני, איבר שחדר דרך הסרעפת נמצא בסיכון בגלל הלחץ עליו בגובה של הפגם.

בקע סרעפתי יכול לא להפריע זמן רב. ברגע שהוא סימפטומטי מרגישים סימנים הבאים:
– כאבים בחזה
– צרבת
– קושי בבליעה
– קשיי נשימה
– החזר של אוויר ואוכל

כל הסימנים האלה מפריעים לבן אדם, פוגע משמעותי באיכות החיים.
בקע סרעפתי – מחלה  מאוד שכיחה של מערכת העיכול. עד גיל 50 בערך 10% מאוכלוסייה סובלים ממנה. לאחר גיל 50 אחוז עולה משמעותי עד30-50% מאוכלוסייה מבוגרת.

הטיפול הינו טיפול כירורגי:

בעידן של לפרוסקופיה לניתוח לבקע סרעפתי משתמשים בגישה פולשנית זעירה.
הגישה הזאת הפכה את התהליך ההחלמה לקלה ומהירה יותר.

מטרת הניתוח – להחזיר את הקיבה או איבר נוסף למקומו הטבעי בחלל הבטן. בשביל זה יש צורך בכריתת השק של הבקע, החזרת קיבה לחלל הבטן וסגירת פתח בסרעפת. ברב המקרים מבצעים גם פעולה נגד רפלוקס – יצירת שסתום מלאכותי בעזרת קיבה.

הניתוח נמשך כשעה-שעתיים, בהרדמה כללית, סיכונים וסיבוכים מינימליים.
יום אחרי הניתוח המטופל מרגיש הקלה . בתקופה ראשונה לאחר הניתוח לפעמים מרגישים קושיי בליעה. לכן מומלץ כ3 שבועות אחרי ניתוח לאכול אוכל נוזלי ומרוסק. לאחר מכן ניתן להתקדם בכלכלה ליותר מוצקה.

מחלות מעיים

מעיים מחולקים בגדול למעי הדק ומעי הגס.  מעי הדק מתחיל משוער של הקיבה וחלק הראשון שלו נקרא תריסריון. מעי הדק נגמר בשסתום , דרכו מעי הדק מתחבר למעי הגס. מעי הגס גם מתחלק למספר חלקים- צקום, מעי הגס העולה, רוחבי, היורד, סיגמא ורקטום.

המשך קריאה >>
Dr.-Bard-logo-long

ד”ר סלבה ברד – כירורג מומחה פרטי לטיפול במחלות דרכי העיכול מבצע ניתוחים בבי”ח אסותא, הרצליה מדיקל סנטר וקליניקה פרטית קולופרו סרג’יקל גרופ.

לפרטים נוספים וקביעת תור אנא השאר את הפרטים הבאים:

Dr.-Bard-logo-long

ד”ר סלבה ברד – כירורג מומחה פרטי לטיפול במחלות דרכי העיכול מבצע ניתוחים בבי”ח אסותא, הרצליה מדיקל סנטר וקליניקה פרטית קולופרו סרג’יקל גרופ.

לפרטים נוספים וקביעת תור אנא השאר את הפרטים הבאים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
גלילה לראש העמוד