טכניקות מיוחדות בניתוחי קיבה בדרום קוריאה ויפן

הסרטן הוא “רוצח רוע חתרנית” ידוע של האנושות. למרות מאבקו של האיש בקרב שונה עם מחלה אימתנית, סרטן הוא עדיין אחד הגורמים המובילים למוות.

סרטן הקיבה הוא עדיין אחת מחלות ממאירות המובילות בעולם עם 989,600 מקרים חדשים משוערים. סרטן הקיבה הוא הגורם השלישי למוות מהסרטן בגברים והגורם המוביל החמישי בנשים. שיעורי ההיארעות הגבוהים ביותר הם באסיה (בעיקר בקוריאה, יפן וסין).
השכיחות של סרטן הקיבה בישראל לא השתנתה באופן משמעותי בעשור האחרון, החל מרחבי 600-650 מקרים חדשים בשנה.

השכיחות של סרטן הקיבה בישראל לא השתנתה באופן משמעותי בעשור האחרון, החל מרחבי 600-650 מקרים חדשים בשנהסרטן קיבה בישראל מוצג בשלבים מתקדמים, והוא מטופל על פי סטנדרטים של מדינה מערבית.

בדרום קוריאה, סרטן הקיבה נשאר הסרטן הנפוץ ביותר. שכיחות של סרטן הקיבה בשלב מוקדם היא גדלה והגיעה ל42.7% בשנת 2002. תופעה זו קשורה בתכנית הקרנה מבוססת על גסטרוסקופיהתמותה מסרטן הקיבה צומצמה במהירות (12-17%) במהלך השנים האחרונות בדרום קוריאה. שיעור ההישרדות לאחר 5 השנים הוא השתפר גם בדרום קוריאה והגיע 61-63.8% ב2008. דינמיקה חיובית זו מוסברת ככל הנראה על ידי אבחון מוקדם והתקדמות בטיפול בסרטן קיבה.

עם שובי לארץ אחרי השתלמות בדרום קוראיה ויפן, התחלתי לממש בהצלחה את הידע ומיומנות בניהול חולים עם סרטן הקיבה סביב הניתוח. בנוסף אני משתמש בחידושים של טכניקה ניתוחית: הסרת בלוטות לימפה שיטתית בשיטה זעירה פולשנית, סוגים שונים של שיחזור מערכת העיכול אחרי כריתת קיבה,עם דגש על שמירת מסלול פיזיולוגי של מערכת העיכול ,הכנת דגימת הקיבה, מיון של בלוטות לימפה לפי תחנות.

במחלקה שלנו נותחו וטופלו יותר מ150 חולים בתקופה שבין 2012-2017. גיל ממוצע של חולים היה 67 (טווח 32-93). בזמן האבחון המחלה יותר מ 80% מהחולים היו בשלב מתקדם של המחלהחלק מהחולים עם מחלה מתקדמת קיבלו טיפול אונקולוגי טרום ניתוחי .כל החולים עברו כריתה של הקיבה חלקית או שלמה ודיסקציה של בלוטות הלימפה אזוריות. הפעולה נעשתה בטכניקה הקוריאנית על פי הנחיות יפניות.

מיקום של הגידול השפיע על סוג כריתת קיבה. רב החולים עם הגידול בחלק הפרוקסימלי של הקיבה עברו כריתת קיבה שלמה עם שחזור Roux en Y . חולים עם הגידול בחלק הדיסטאלי של הקיבה עברו כריתת קיבה תת שלמה עם שיחזור gastroduodenostomy , Billroth I .

שני שליש מהחולים עברו דיסקציה של בלוטות לימפה נרחבת D2 בשיטה קוריאנית לפי הנחיות יפניות. מספר ממוצע של בלוטות לימפה שנקטפו היה 36הפרדה של בלוטות לימפה על הפרפרט שנכרת לפי תחנות על פי הסיווג האנטומי היפני נעשתה על ידי המנתח בסיומו של הניתוחכל דגימת הקיבה הוכנה לפני שליחתו למכון פתולוגי. דגימה פתוחה בעקומה הגדולה, נקייה מרקמה לימפטית, שוליים ניתוחיים הפרוקסימליים ודיסטליים נבדקים על ידי חתך קפוא, שוליים ניתוחיים מקרוסקופית נמדדים ותועדו על ידי חומרי צילום.

שיעור תחלואה בסך הכל היה 10%.
יום החציון של התחלת הכלכלה פומית היה 3.5.
משך אשפוז ממוצע היה 9 ימים.

הראינו כי נתיחת בלוטה לימפה D2 ניתן לעשות עם תחלואה שלאחר ניתוח מקובלת.

Dr.-Bard-logo-long

ד”ר סלבה ברד – כירורג מומחה פרטי לטיפול במחלות דרכי העיכול מבצע ניתוחים בבי”ח אסותא, הרצליה מדיקל סנטר וקליניקה פרטית קולופרו סרג’יקל גרופ.

לפרטים נוספים וקביעת תור אנא השאר את הפרטים הבאים:

Dr.-Bard-logo-long

ד”ר סלבה ברד – כירורג מומחה פרטי לטיפול במחלות דרכי העיכול מבצע ניתוחים בבי”ח אסותא, הרצליה מדיקל סנטר וקליניקה פרטית קולופרו סרג’יקל גרופ.

לפרטים נוספים וקביעת תור אנא השאר את הפרטים הבאים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
גלילה לראש העמוד